By Altınyıldız Classics

ERKEKLER İÇİN TAKIM ELBİSE VE GÖMLEK UYUMU


Takım elbise alırken onu nasıl kombinleyeceğiniz takımın kalitesi, şekli ve modeli kadar önemlidir. Çünkü ne kadar pahalı olursa olsun gömlek, kemer, kravat gibi detaylara sahip olan bir takım zevkli bir uyum oluşturmuyorsa daima daha basit görünecektir. İşte, toplantıda, özel davetlerde ve ciddi ortamlarda kurtarıcınız olan takım elbiseler, eklenen sportif detayları ile gündelik kullanıma da uygun hale getirilebilir ve doğru kombinler yaparak daha şık, asil veya tercih ettiğiniz görünümü ve stili elde edebilirsiniz.

 

Takım elbise kombinleri yaparken ilk etapta düşünülmesi gereken şey elbise ile gömlek uyumlu olmalıdır. Takım elbise için gömlek seçimi yapılırken renkler, desenler ve modeller göz önünde bulundurulmalıdır, takım elbiseniz hangi renkte olursa olsun, kullandığınız rengin çok yakın tonunda bir gömlek tercih etmemelisiniz. Aynı zamanda yine yakın bir tonda kravat tercihi uyumsuz bir görünüm yaratacaktır. Zıt renkler aslında uyumludur. Siyah takım elbise ile açık olan bütün renkler az-çok uyumlu olur.

Örneğin, siyah bir takım elbiseyle çok yoğun ve parlak bir mor renk gömlek hiç uyumlu gözükmediği gibi yine siyah bir takım elbise ve çok koyu renkli lacivert bir gömlek de olmaz. Bu yüzden çok naif ve kibar bir ikili oluşturmalısınız, yani açık renkli gömleklerle koyu renkli takım elbiseler veya açık renkli takım elbiselerle koyu renkli gömlekler kullanılabilir. Bunun bir güzel istisnası olarak siyah bir takım elbise ve siyah renkli gömlek, fakat siyahlı beyazlı bir kravat eşliğinde giyilebilir.

Yine düz bir elbisenin içine daha hareketli bir gömlek tercih edilebileceği gibi, desenli bir takımın içine de düz renk bir gömlek kullanılmalıdır. Desenli takımlarda illaki yine hareketli gömlek tercih edilecekse yumuşak dokular seçilmeli, keskin çizgili olanlar kullanılmamalıdır. Unutmayın ki çizgili ve ekoseli kravatlar her zaman hayat kurtarıcı niteliğe sahiptir.

Kullanılan malzeme ve mevsimsel özellikler erkek gömlek model seçimlerini etkileyen bir durumdur. Takım elbisenizin kumaşına zıt bir kumaşla oluşturulmuş gömlek sizi şık yapmazken, kullanılan malzemelerin benzer hatta aynı olması önemlidir. Örneğin ipekli bir takım elbisenin içine keten bir gömlek hiçbir zaman tercih edilmemelidir.

Örnek Kombinler;

Siyah bir takım elbise, beyaz gömlek ve siyah beyaz bir desenli kravat ile kombin edilebilir.

4R3015200042SYH_1
Kahverengi bir takım elbise, mavi gömlek ve kahverengi-mavi renkli kareli kravat ile kombin edilebilir.

 

4R3014100111SHY_1
Siyah bir takım elbise, lila gömlek ve siyah-lila renklerinde kareli veya çizgili kravat ile kombin edilebilir.

 

4R3014100059SYG_1
Lacivert bir takım elbise, beyaz gömlek ve bordo-mavi renkli kravat ile kombin edilebilir.

 

4R3015200024LAC_1
Lacivert bir takım elbise, açık mavi renkli gömlek ve bordo kravat ile kombin edilebilir.

 

4R3015200198LAC_1

 

 

Önerilen Yazılar

dilara_blog
2017 İLKBAHAR /YAZ ERKEK MODA TRENDLERİ
April 17, 2017
blogsff
AKSESUAR ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER
March 15, 2017
BLOG
HANGİ TAKIM ELBİSEYE HANGİ RENK AYAKKABI?
February 20, 2017
ofisin_sikligi
OFİSİN ŞIKLIK REHBERİ
February 02, 2017
shutterstock_243042895
Kış Tatilinin Türkiye’deki En İyi Üç Merkezi
January 10, 2017
takim_blog
Gücün ve Şıklığın Adresi ‘’ Takım Elbise’’
January 02, 2017
untitled-4
En Şık Hediye Alternatifleri
December 02, 2016
altinyildiz_classics1049-51x32
İş Görüşmelerinde İlk İzlenim İçin Önemli İpuçları
November 21, 2016
blog_k%c4%b1s-jpg
Soğuk Havalarda Şık Kalmanın Yolları
October 21, 2016