By Altınyıldız Classics

GÖMLEK SEÇME SANATI


Gömlek Yakası Boynunuza Tam Oturmalı

 

Klasik gömlekte, yakanın duruşu, büyüklüğü ve modeli çok önemlidir. Eskiden 70’lerde alabildiğine geniş, 80’lerde de orta boy yakalar modaydı. Şimdi ise küçük, ince, minyatür yakalar moda. Garanti ve klasik bir şıklık için, uçları aşağıya bakan orta boy bir yaka tercih edilebilir. Casual, spor bir yaka olan düğmeli yaka gömlek, blazerların, V yaka trikoların ya da pamuklu ve keten spor takımların içine uygun olacaktır. Yaka her türlü kullanımda yani kravatla ya da açık olarak rahat bırakılmışken dahi formunu kaybetmemeli, kırılma ve bükülmeler göstermemelidir. Bu ütü ve kolayla değil, özel dikim teknikleri ve doğru iç malzeme seçimleri ile sağlanır. Yaka düğmesini bağladığınızda bir parmağınız yaka ile boyun arasın rahatça girebilmelidir. Yaka kuşağı hafifçe boyna değmelidir. Klasik gömlek yakasının tok ve sert durmasını sağlayan üçgen çubuk şeklindeki balen, yaka içinde mutlaka bulunması gereken bir aksesuardır. Bu kravat düğümünün dümdüz durmasını sağlayacak, yakanın buruşmasını ve kırılmasını önleyecektir. Klasik gömlek seçerken, portatif baleni veya kalıcı baleni olan tok ve sert yakaları tercih edin. Portatif balenleri yıkamadan önce çıkarmayı unutmayın. Büyük yaka bir gömlek giyiyorsanız moda olan ince kravatları değil, yakayla uygun olacak genişlikte kravat takmanız daha uygun olacaktır.

 

4R2016101103AMV_1

 

Manşetler Gözükmeli

 

Gömlek manşeti, ceket kolundan 1 cm dışarıda kalmalı ve bileğiniz ile elinizin birleştiği yerde bitmelidir.  Fakat kol düğmesi kullanıyorsanız 1 cm’den biraz daha fazla görünebilir.

 

Gömlek Vücudunuza Tam Oturmalı

Moda olanı seçerken,  vücuda uygun giyinme ilkesini de atlamamak lazım. Gömleğin,  ön pat üzerinde bulunan düğmeler arasında kumaş düz durmalı, torbalanma yapmamalıdır. Ayrıca düğmeler vücudunuz tarafından açılma yapacak kadar gerilmemeli. Gömleğinizin bedeni vücudunuzun hatlarını deforme etmeyecek rahatlıkta olmalı, gömlek koltuk altlarınızda ve belinizde balonlar oluşturmamalıdır.

Uzun boyluysanız, büyük yakalar ve sade renkler size daha çok yakışacaktır. Kısa boyluysanız ve küçük bir yüze sahipseniz küçük yakalı gömlekleri tercih edin.

Kısa boylular, boyuna çizgili ya da küçük desenli gömlekleri tercih etmeli. Klasik bir gömlek tercih ettiyseniz sert yaka olmasına dikkat edin.

 

lila

 

Klasik giyinen bir erkekseniz, dolabınızda yedi farklı kalitede beyaz gömleğiniz olmalı. Balıksırtı, oxford, düz saten, likralı, poplin ve diyagonal olarak farklı kalitelerde beyaz gömlekler alın. Beyaz gömleğin yanında mavi gömleksiz de bir gardırop düşünülemez. Farklı kalitelerde ve farklı tonlarda en az beş adet mavi gömleğiniz olmalı. Diğer bir renk tercihi lila gömlek olabilir. Lilanın olabildiğince açık tonunu tercih edin ki, kravatla kombini kolay olsun. Gri ve siyah gömleklerinizi sadece siyah kravatla kombinleyin ya da kravatsız giyin.

4R2016100001BYZ_1

Önerilen Yazılar

dilara_blog
2017 İLKBAHAR /YAZ ERKEK MODA TRENDLERİ
April 17, 2017
blogsff
AKSESUAR ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER
March 15, 2017
BLOG
HANGİ TAKIM ELBİSEYE HANGİ RENK AYAKKABI?
February 20, 2017
ofisin_sikligi
OFİSİN ŞIKLIK REHBERİ
February 02, 2017
shutterstock_243042895
Kış Tatilinin Türkiye’deki En İyi Üç Merkezi
January 10, 2017
takim_blog
Gücün ve Şıklığın Adresi ‘’ Takım Elbise’’
January 02, 2017
untitled-4
En Şık Hediye Alternatifleri
December 02, 2016
altinyildiz_classics1049-51x32
İş Görüşmelerinde İlk İzlenim İçin Önemli İpuçları
November 21, 2016
blog_k%c4%b1s-jpg
Soğuk Havalarda Şık Kalmanın Yolları
October 21, 2016