Erkek Ayakkabı Modeli Seçerken Yapılan Yanlışlar

Erkek Ayakkabı Modeli Seçerken Yapılan Yanlışlar

Günlük hayatın, pek göze batmasa da en önemli parçalarından biri olan ayakkabı tercihleri hem ayak sağlığı için büyük önem taşıyor hem de şık bir görünüm yakalamak için özen gösterilmesi gereken bir nokta olarak dikkat çekiyor. Erkek ayakkabısı seçerken ayak tipine uygunluk ve ayak sağlığına faydalılık en önemli nokta olarak göze batıyor. Sağlığa uygunluk açısından sorunsuz bir ayakkabı bulduktan sonra hava koşullarını, bulunulan mevsimi, ayakkabıyı nerelerde giymeyi amaçladığınızı ve giyim tarzınızla nasıl bir intiba bırakmak istediğinizi düşünmelisiniz. Bu konulara özen göstererek yanlış tercihlerde bulunmaktan kaçınabilirsiniz.

"Her Şeyden Önce Sağlık"

Çok şık ve gözünüze hoş gelen bir ayakkabı görseniz dahi bunu hemen satın almamalısınız. Ayak sağlığınıza iyi gelecek mi, bu ayakkabıyla tüm günü rahat bir şekilde geçirebilecek misiniz gibi soruları cevaplamaya çalışmalısınız. Örneğin çok hoşunuza giden bir ayakkabı gördünüz ve bu ayakkabıyı denediniz. Fark ettiniz ki tabanı çok sert bir ayakkabı ve yürürken konfor hissini alamıyorsunuz. O zaman, dış görünüşü güzel diye bu ayakkabıyı almaktan kaçınmalısınız. Çünkü saatler boyunca ayağınızda olacak bir ayakkabının size konfor hissi vermesi, rahat yürüyüş imkanı tanıması gerekir. Kalıbı ayağınıza uymayan ayakkabılardan da kaçınmalısınız.

"İş Hayatında Mı Yoksa Özel Hayatta Mı Giyeceksiniz?"

Eğer bir iş ayakkabısı arıyorsanız sade olmalı ve resmi kıyafetlerle uyum içinde giyilebilir bir yapı taşımalı. İş hayatında spor görünümlü ve açık renkli ayakkabılar tercih edilmemelidir. Çünkü bu tür ayakkabılar takım elbise, gömlek, kumaş pantolon gibi resmi iş kıyafetleri ile birlikte iyi bir kombin oluşturamazlar.

Özel hayatınızda giyeceğiniz bir ayakkabı arıyorsanız, sevdiğiniz renklere sahip bir ayakkabı modeline yönelebilirsiniz. Genellikle giydiğiniz giysileri düşünerek onlara uyumlu bir kombin oluşturmaya yatkın bir ayakkabı modelini tercih edebilirsiniz. Spor hayatınızda giymek için bir ayakkabı aradığınızda sıklıkla yaptığınız sporları düşünerek buna uygun yapıda erkek ayakkabı modelleri aramalısınız.

"Hava Koşulları Önemlidir"

Çok sevdiğiniz ve hep giymek istediğiniz bir ayakkabınız da olsa, o ayakkabı eğer hava koşullarına uygun değilse tercih edilmemelidir. Bulunulan hava koşullarına uygun ayakkabılar tercih etmek hem çevreyle uyum sağlamak hem de güvenlik açısından son derece önemli bir noktadır. Örneğin kış mevsiminde, yazlık bir klasik ayakkabı giymek güvenli bir şekilde yürümenizi zorlaştırabilir. Soğuk mevsimlerde ise kauçuklu ve tırtıklı, zemine iyi tutunan botlar tercih edilmelidir. Sıcak mevsimlerde ise ince ve hava alan, ayağı sıkmayan rahat ayakkabılar tercih edilmelidir.

"Sırf Moda Olduğu İçin Ayakkabı Satın Almayın"

Erkek ayakkabısı seçerken yapılan yanlışlardan biri olan moda ürünlere aldanmak konusunda dikkatli olmak gerekir. Erkek ayakkabı fiyatları açısından da pahalı olan bu tür moda ürünlerin büyüsüne ve popülaritesine, eğer size uygun yapıda değillerse aldanmamak gerekir. Giyim tarzınıza uygun düşmeyen, kendi tarzınızı yansıtmanızı engelleyen ürünlerden kaçınmaya çalışmalısınız. Alışık olduğunuz ve içinde kendinizi rahat hissettiğiniz ürünlere yönelmeye eğilim göstermelisiniz.

Altınyıldız Classics gibi erkek giyiminin öncü firmalarının ürünlerini tercih ederek ayakkabılarınızın da bu kaliteye ve tarza uygun olmasını sağlayabilirsiniz. Örneğin takım elbise giyerken ayağınızda spor ayakkabı yerine klasik tarzda ayakkabı bulunması sizi daha uyumlu gösterecektir. Sivri burunlu ayakkabı modellerini tercih ederken giyim tarzınıza uygun olup olmadığına çok dikkat etmeniz gerekir. Aksi takdirde ortaya itici bir görünüm çıkabilir. Parmak kısmı açık ayakkabı seçeneklerini tatil zamanlarında ve sıcak aylarda tercih etmek daha avantajlı olacaktır. Eğer pratikliğe ve zamana ihtiyacınız varsa bağcıksız ayakkabı seçeneklerine de yönelebilirsiniz.