Kravat Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Kravat Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Erkek giyim dendiğinde en dikkat çekici olan parça, ne ayakkabılardır ne de tamamlayıcı diğer erkek aksesuar çeşitleri… Erkeğin üzerinde kendini ilk gösteren parça, kravattır. Dolayısıyla olumlu ve kalıcı bir ilk intiba bırakmak için kravat seçiminizi doğru yapmanız ziyadesiyle önemlidir.

"Şıklığınızı Gösteren Detaylardır"

Kravat, kalitenizi göstermenize en çok yardımcı olacak aksesuarınızdır. Gardıroplarınızda diğer giysilerinizle oranlandığında çokça bir yer işgal etmese de size kazandırdığı ağırlık bakımından pek çok kıyafetinizden önemlidir. Şık bir kıyafetle arz-ı endam ettiğiniz ortamlarda takımınızı tamamlayan gerçekten kaliteli bir kravat, dikkat çekmenizi sağlayacak ve epeyce de iltifat alacaktır. Kravatın, eğer kaliteliyse ve tabii doğru seçilmişse, bu kadar dikkat çekmesinin nedeni, aslında kolayca bulunabilen pek çok sıradan türevinin de her yerde satılıyor olmasıdır. Kravat fiyatları çok farklı aralıklarda seyrediyor olsa da kalitenin çok ucuza sahip olunamayacak kadar değerli olduğu da akıldan çıkarılmamalıdır. Dolayısıyla gerçekten iyi bir kravat, sayısız düşük kalitedeki benzeri arasından kolayca sıyrılır; farkınızı ortaya koymanızı sağlar.

"Kravat Seçmek O Kadar Zor Değil"

Neyse ki 150 yıllık bir geçmişi olan kravatın güzide örneklerini sizlere sunan, kusursuz el işçiliği ve yüksek kalitede malzemelerle tam da sizin tarzınızı ve kalitenizi yansıtacak modeller tasarlayan markalar şıklığınızı konuşturmanız konusunda yardımcı olmaktadır.

Kravat seçerken onlarca, hatta bazen de yüzlerce çeşit arasında kaybolmak; bazen de bıkkınlıkla gömlek üzerinde sırıtmayacak herhangi birini alıvermek, erkeklerin çokça başına gelen bir durumdur. Ama aslında kravat modelleri arasında seçim yaparken birkaç unsuru aklınızda tutarak kolayca size en uygun aksesuarı bulabilirsiniz.

"Önce Orantı Gelir"

Kravat seçimi yaparken boyut ve orantıya; kumaş, doku, renk ve desenin bileşimi olan görünüme ve takım elbisenizle birlikte gömleğinize de uyumuna dikkat ederek en doğru modeli çok daha kolay bir şekilde bulabilirsiniz. Doğru modeli bulduktan sonra kravat yapısına uygun kravat bağlama şekillerini de öğrenmenizde fayda olacaktır.

Doğru modeli bulurken önce orantıya bakmalısınız. Orantı, kravat modelinin genişlik ve uzunluğunun, vücut yapınızla ve giyim tarzınızla uyumlu oluşu anlamına gelir. Geniş göğüslü, iri bir vücuda sahipseniz, ortalamadan biraz daha geniş yapıdaki ve kemerinize kadar gelecek uzunluktaki bir kravatla daha dengeli bir imaj oluşturabilirsiniz. Ufak tefek yapıdaki kimseler ise, daha ince ve biraz daha kısa kravatlara yönelmelidir.

"Renkler İmajınızı Yansıtır"

Renk seçimi, elbette kişisel tercihlerce belirlense de kravat renginizin yansıtmak istediğiniz imajla ve kombininizin genel tonlarıyla uyumlu olması önemlidir. Zarif ve sade ama yine de sofistike bir görünüm için sadece hafif desenlerle süslü yarı-düz mavi ya da yeşil kravatları, havalı, mavi takımlarla kullanabilirsiniz. Mavi tonlardaki kravatlar, profesyonel bir hava verir.

Gerçekten fark edilmek istiyorsanız açık renkli gömleklerde kırmızı kravatlar düşünebilirsiniz. Açık renk gömlekte kırmızı kravatı, daha çok sunum yaparken ya da bir konuşma sırasında dinleyicilerin gözlerinizi sizin üzerinizde tutmasını sağlamak için tercih edebilirsiniz. Düz renkler seçerken, koyu ve tok olanlardan yana tercih kullanmalısınız. Canlı ya da eğlenceli renkler, daha çok “casual” bir hava verir.

Aslında, kravat renginin size ve kıyafetinize uyup uymadığını anlamak basittir: Eğer aynanın karşısına geçtiğinizde aklınızda bir şüphe uyanıyorsa muhtemelen kravatınızı değiştirmeniz gerekir. İçinde rahat edemediğiniz bir giysi, hoşunuza gitmeyen bir görünüm, kıyafetinizin sizin için uygun olmadığının en garantili göstergesidir.

"Desenlere Dikkat"

Güçlü desenlere sahip kravatları takımınıza uydurmak, en zorlu işlerden biridir. Esasen, bazıları, düz renklerden şaşmamak gerektiğini düşünürken bazılarıysa çizgilerin ya da şal deseninin sıradan bir takımı bile harika göstermeye yettiğine inanır. Buradaki ana nokta, öncelikle kravatın desenleri üzerindeki renklerin birbirleriyle uyumlu olması ve ardından da gömlek ya da takımın desenleriyle herhangi bir tezatlık oluşturmamasıdır.

Desenli kravatları gömlek ve takım elbiseyle kombinlerken, kravattaki desenlerin üzerinizdeki diğer hiçbir unsurda yer almadığından emin olmalısınız. Örneğin, ince çizgili bir kravatı yine ince çizgili bir gömlekle kullanmamalısınız. Ama aynı ince çizgili gömlekle düz, iri puantiyeli ya da kalın diyagonal çizgili bir kravatı, desenler farklı olduğu için, pek âlâ kullanabilirsiniz.

Kravat seçerken en önemli kural ise kıyafetinizi kravata değil; kravatı kıyafete uydurmanız gerektiğidir. Bunun için de en doğrusu, takımlarınızı, gömleklerinizi ve kravatlarınızı, erkek giyim üzerinde uzmanlaşmış aynı markadan seçmenizdir. Altınyıldız markası gibi erkekler için çok özel kreasyonlar hazırlayan bir markadan alacağınız ürünlerin, aynı koleksiyonda yer alması sayesinde birbirleriyle her bakımdan daha uyumlu olacağı aşikardır.