Sakal Bakımının Püf Noktaları: Stil Sahibi Bir Sakala Nasıl Kavuşabilirsiniz?

Sakal Bakımının Püf Noktaları: Stil Sahibi Bir Sakala Nasıl Kavuşabilirsiniz?

Tarihin çok eski dönemlerinden beri erkek simgesi olan sakal, günümüzde de erkek stili konusunda temel unsurların başında geliyor. Tarihin başlangıcından beri, erkekleri ilk bakışta kadınlardan ayıran sakal, fizyolojik ve kalıtsal özelliklerini günümüze kadar taşıyor.

Geçmişten günümüze kadar olan sürede tarz olarak değişiklik göstermiş olan sakal kullanımı, farklı tarzlarla da olsa devam ediyor. Döneme ve bölgeye göre modeli değişen sakal, eski çağlarda bilgeliğin ve gücün simgesi, bir statü sembolü olarak görülse de günümüzde artık, erkek stilinin bir parçası hatta önemli bir aksesuarı olarak değerlendiriliyor.

"Sakalların da Bakıma ve İlgiye İhtiyacı Var"

Yüzyıllardır erkeklerin vazgeçilmez bir parçası olan sakala gereken önemi vermek için bakımı konusunda tam ve doğru bilgileri edinmek gerekiyor. Yıkamak ve kurulamanın çok daha ötesinde ilgi isteyen sakallar, ancak doğru şekilde bakıldığında istenilen sağlığa ve görünüme kavuşuyor. Hangi tarzda ve hangi boyutta olursa olsun, sakala ilgi gösterildiği müddetçe sakallar, kişinin stiline değer katıyor.

Erkek bakımı konusunda ilk sıralarda yer alan sakal bakımına yönelik ipuçları sayesinde bu uğraş, hem keyifli, hem de kolay bir aktiviteye dönüşüyor. Sakal bakımı için günde sadece birkaç dakikanın ayrılması yeterli oluyor. Stil sahibi bir sakala kavuşmak için aşağıdaki noktalara dikkat etmek gerekiyor.

"Stilinizi ya da modelinizi belirleyin:"

Sakal uzatırken öncelikle, yüzünüzün şekline ya da isteğinize uygun bir model seçin. Sakal modelleri çok farklı şekillerde karşımıza çıkabilir, dolayısıyla en uygun sakalı seçme konusunda yüzünüzün biçimi ile günlük trendler yol gösterici olacaktır. Ayrıca sakal stili beğenilen kişiler de rol model olarak alınabiliyor.

"Temizliğini ihmal etmeyin: "

Sakalı yıkama sıklığı, erkeklerin en çok sorduğu soruların başında geliyor. Çünkü sakalı kısa olan erkekler, sakallarını günde bir kez kolayca yıkarken uzun sakallı erkekler, bu konuda daha fazla zorlanıyor. Düşünülenin aksine sakalları her gün yıkamak sakal için zararlı hale gelebiliyor. Saç yıkamada olduğu gibi cildin ve kıl köklerinin doğal yağını, yani sağlığını korumak için sakalların 2 günde 1 yıkanması öneriliyor.

"Doğru ürünleri seçin:"

Sakal sahibinin cildi hassas bir yapıya sahip ise özel sakal şampuanlarının ve nemlendiricilerin kullanımı tavsiye ediliyor. Sakal şampuanı, sakal altında ihmal edilen cilt temizliğini sağlıyor. Sakal bakım yağı, sakalı kökten uca besleyip güçlendirmekle beraber hem sakalı, hem de cildi nemlendiriyor. Cildi korumak için ayrıca güneş kremlerinden de yararlanılıyor.

"En keyifli uğraş; ona şekil vermek:"

Öncelikle belirli aralıklarla sakalın düzeltilmesi gerekiyor. Sakalı olan kişiler, bunu evde kendileri yapabileceği gibi konunun uzmanı olan kuaförlerden de destek alabilir. Evde sakala şekil vermek için sakal makası ve sakal tarağı gibi özel aletlerden yararlanılıyor. Sakal makası, sakal ve bıyık uçlarının kırılmasını önleyip, sakal ve bıyığın kolaylıkla şekillendirilmesini sağlarken sakal tarağı, sakalın dağınık görünmesine, karışmasına ve batık oluşmasına engel oluyor.

"Dikkat! "

Uzun sakala sahip olan kişiler, gün boyunca sakalları ile oynuyor. Benzer şekilde batık tüyleri olanlar da devamlı bu sorun ile uğraşıyor. Oysa sıklıkla sakalla oynayıp, batık tüyler ile uğraşmak, cilt ve sakal sağlığını olumsuz yönde etkiliyor. Eğer kıl dönmesi ve batık gibi problemleri yaşanıyorsa bir dermatoloğa danışılması gerekiyor.

"Aksesuarlar ile tarzınızı güçlendirin:"

Her ne kadar alışılagelmiş bir yöntem olmasa da sakal aksesuarları, kişilerin tarzına havalı bir duruş katıyor. Günümüzde yaygınlaşmaya başlayan sakal aksesuarları, kişinin tarzı ile doğru bir şekilde ilişkilendirildiğinde, stil sahibi olanların sakal imajını güçlendiriyor.