Sıcak Havalarda Hayat Kurtaran Kumaş Çeşitleri

Sıcak Havalarda Hayat Kurtaran Kumaş Çeşitleri

İyi bir stile sahip olmanın yapı taşı, sanıldığı gibi sadece modayı takip ederek giyinmek değil, vücut ölçülerinizi baz alarak tercihler yapmak ve bu tercihleri modaya uydurabilmektir. Vücut ölçüleriniz için yapacağınız doğru analiz, giyeceğiniz yanlış veya modası geçmiş bir kombinin üzerinizde ne denli güzel görüneceğini etkiler. Moda denildiği zaman akla ilk gelen kadınlar olsa da aslında erkeklerin de modanın içerisinde büyük bir alanı kapladığı gerçeği es geçilmemelidir. Modanın en büyük yapı taşlarından bir diğeri ise kombin yapılırken kullanılan parçaların kumaşlarıdır.

Kısaca kumaş, ipliklerin farklı yöntemlerle bir araya getirilmesi ile oluşturulan yüzeylerdir. Her mevsim için tercih edilen kumaş çeşitleri de değişim gösterir. Soğuk kış günleri için daha sıcak tutacak kumaşlar tercih edilirken sıcak yaz günlerinde serin tutan ve terlemeyi önleyen kıyafetler tercih konusu olur.

"En Çok İlgi Çeken Kumaş Türleri"

%100 pamuklu kumaşlar her mevsim için elverişlidir. Bu özelliğinden dolayı dünya üzerinde en çok tercih edilen kumaş türüdür. Ayrıca %100 pamuktan oluşan kumaş kullanarak yapılan kıyafetler, hissiyat olarak oldukça yumuşak olduğu için diğer kumaşlara oranla daha çok tercih edilir.

İpekli kumaşların ise kopmaya ve yırtılmaya karşı dirençleri oldukça yüksektir. İpek kumaş, ısıya karşı hassasiyeti oldukça yüksek bir kumaş türüdür. Ütü esnasında bile zarar görebilen ipek kumaşlar güneşli günlerden ziyade akşamları tercih edilmesi gereken ve pahalı kategorisinde olan kumaşlardır. İpekli kumaşlar sıvıyı içlerinde tutamadıkları için terlemelere karşı direkt lekesel hatalar verir.

Poplin kumaşlar, piyasada daha çok aktif kumaş ismiyle bilinen bu kumaşlar genellikle gömleklerde kullanılır. İnce, hafif ve terletmeyen bir yapıya sahip olan bu kumaş türü isteğe göre yün, pamuk, ipek, polyester veya bunların birbirleri ile yaptıkları karışım ile üretilen iplikler ile de üretilebilir.

Denim kumaşlar, özellikle son zamanlarda oldukça gündemde olan ve kendisine moda sektöründe büyük bir yer edinen, kalın ve ağır olanları kışın, ince ve hafif olanları ise yazın tercih edilen denim kumaşlar oldukça geniş alanda kullanıma sahiptir. Ceketten pantolona, yelekten gömleğe bir çok alanda kullanımı mevcut olup oldukça ilgi gören bir kumaş türüdür.

Keten Kumaşlar ise terletmeyen, hava alabilen bir özelliğe sahip olması ve kolay kırışma özelliğine sahip bir kumaş türü olması ile ön plana çıkan kumaş türlerindendir. Özellikle yaz aylarında keten gömlekler modanın olmazsa olmaz parçaları arasında yerini çoktan alan parçalardandır.

"Sıcak Havalarda Hayat Kurtaran Kumaş Türleri"

Keten Kumaşlar, hem şık görünen hem de konforlu bir kullanıma sahip olan keten kumaşlar özellikle erkek giyimde kendisini ön plana çıkarır. Yıkama sonrası çok hızlı bir şekilde kuruma özelliğine sahip keten kumaşlar hafiftir ve diğer kumaş türlerine oranla vücudun daha serin kalmasını sağlar. Hem sportif hem de şıklığı bir arada sağlayan bir kumaş türü olan keten kumaşların tek olumsuz yanı kırışmaya meyilli olması olsa da bu özelliği birçok kişi tarafından sevilir.

İpek kumaşlar akla ilk geldiğinde çağrışım oluşturduğu şeylerden biri lükstür. Ancak lükslük yanında bir de saflığı çağrıştıran bu kumaşlar kaygan bir dokuya sahiptir. Bu dokuları, şık bir görünümlerinin en büyük yardımcısıdır. Özellikle yaz aylarının sıcak günlerinde sıkça tercih edilen ipekli kumaşlar özellikle erkeklerin gardroplarında da sıkça rastlanılan kumaş türlerindendir. İpek kumaşlar oldukça hafif ve serin tutan bir yapıya sahiptir ve bu özellikleri sayesinde ter kokusunu da önleyebilirler.

Tropikal (yazlık beyazağı) kumaşlar, yün/tiftik ya da yün/polyester karışımı kamgarn iplikler ile dokunan ince kumaşlardır. İçerisinde yün olması sebebiyle kış aylarını çağrıştırmalarına rağmen aslında tropikal(yazlık beyazağı) kumaşlar oldukça hafif bir yapıya sahiptir ve yaz aylarında doğal bir iklimlendirme yapması sebebiyle kullanımı yaygın bir kumaş türüdür.

Pamuklu kumaşların en önemli özelliklerinden biri, sıcak yaz günlerinde oluşan terlemenin hızlı bir şekilde yüzeye aktarılmasını sağlamasıdır. Bu sayede oluşan nemin hızlı bir şekilde buharlaşması ter kokusunun önlenmesini sağlar ve pamuklu kumaşların tercih edilme sebebini artırır. Yaz aylarında hemen hemen herkesin sorunu ter olduğu için özellikle ilgi duyan bu kumaş, şalların ve çorapların yapımında kullanılır.