Takım Elbiseler Hakkında Hiç Duymadığınız 6 İlginç Bilgi

Takım Elbiseler Hakkında Hiç Duymadığınız 6 İlginç Bilgi

Takım Elbiseler Hakkında Hiç Duymadığınız 6 İlginç Bilgi

Modern dünyanın şık centilmenleri için büyük önem taşıyan takım elbiseler, yıllardır her özel günün ve önemli toplantıların odak noktası olmaya devam ediyor. Söz konusu takım elbise alışverişi olduğunda her zamankinden daha fazla zaman ve enerji harcıyoruz. Peki gardıropların bu en özel parçası hakkında daha önce hiç duymadığınız bazı gerçekleri öğrenmeye ne dersiniz? Altınyıldız Classics’in sahiplendiği 13 Ekim Takım Elbise Günü gelmişken gelin takım elbiseler hakkındaki en ilginç bilgilere birlikte göz atalım;

Takım Elbisenin Doğuşu

Takım elbise gibi klasik parçalarda kıyafetin tam üzerinize göre olması en önemli detaylardan. Üstünüze bir beden büyük bir pantolon ya da ceket giyerseniz, takım elbiseniz istediğiniz etkiyi yaratmayabilir ve bunun dışında sizi olduğunuzdan daha kısa ve kilolu gösterebilir. Bu yönden takım elbise kesimlerini farklı farklı vücut tiplerine göre ayırabliliriz.

post

Takım Elbise İsmi Nereden Geliyor?

Wikipedia'ya göre, takım kelimesi “takip etme” anlamına gelen Fransızca “suite” kelimesinden geliyor. Bu kelime de kökenini anlamı "takip ediyorum" fiilinden alan ve Latince bir kelime olan "sequor"dan alıyor. Bunun sebebi de şu; takım elbiseyi oluştururken pantolon, yelek, ceket gibi pek çok kıyafet birbirini takip ediyor.

Takım Elbise Ceketlerine Neden Yırtmaç Eklendi?

İster yanlarda ister arka etek ucunda olsun takım elbise ceketlerinde mutlaka bir yırtmaç vardır. Gözümüzün çok alıştığı bu görünümün amacını hiç sorguladınız mı? Takım elbiseleriyle at sürerken rahat edemeyen centilmenlerin icat ettiği ceket yırtmaçları, estetik bir görünüm sağlaması açısından da önem verilen detaylardan birine dönüştü. O zamandan beri takım elbise ceketinin ayrılmaz bir parçası olarak kalan yırtmaçlar, ceketin oturulduğunda düz durmasına hala yardımcı oluyorlar.

post

Mendiller Nasıl Aksesuara Dönüştü?

Günümüzde tamamen tamamlayıcı aksesuar olarak kullanılan cep mendilleri, birkaç yüzyıl önce daha pratik sebeplerle kullanılıyordu. İngiltere Kralı II. Richard tarafından icat edilen mendil kullanımının asıl amacı tamamen hijyenik sebeplerdi ve Kral’dan sonra üst sınıf halk tarafından hemen benimsendi. Cep mendilleri uzun yıllar boyunca üst sınıftan gelen insanların sokakta sıradan insanların arasında yürürken ağızlarını kapatmaları için kullanıldı. Cep mendillerinin göğüs cebinde taşınması ve tamamen estetik amaçlarla kullanımı yavaş yavaş popülerlik kazandı ve günümüzde bile hijyenik amaçlarla kullanmaya kalkarsanız birkaç tuhaf bakışı üzerinizde hissedebilirsiniz.

Kravat Nasıl Doğdu?

Takım elbisenin evriminde yer alan pek çok aksesuarda olduğu gibi kravat da takım elbise ile giyilen ilk aksesuarlardan değil. İlk formu şala benzeyen kravat, biçim değiştirdi fakat adı aynı kaldı. Fransız Kralı Louis XIII'in savaş için tuttuğu paralı askerlerin ceketlerin boynunu bağlamak için aksesuar kullandığını görünce bu görünümden çok etkilenmiş ve bu aksesuarı dekoratif bir tamamlayıcı olarak kullanmaya başlamış. Kraliyet toplantılarında giyilmesi zorunlu kılınan “La Cravate”, 1920’lere kadar modern görünümüne evrilmedi. İnsanların daha casual kıyafetler giymeye başladığı o günlerde kravat fazla gösterişli görünümü ile tercih edilmiyordu. Daha sonra ince ve sade bir formda karşımıza çıkan kravat, yeni favori takım elbise aksesuarı olarak yerini sağlamlaştırdı.

post

Gömlek Manşeti Göstermenin Amacı Nedir?

Bu konudaki genel yargı ceket kolunuzun gömlek manşetinizi yaklaşık 2.5 cm alttan görünmesine izin vermesi gerektiği. Peki böyle bir moda kuralı nasıl ortaya çıktı? Aslında bu durum tamamen pratik sebeplerden kaynaklanıyor. Ceket kollarının çabucak yıpranıp eskimemesi için gömlek manşetinin biraz görünüyor olması gerekiyor çünkü herhangi bir eskime durumunda gömlek fiyatları ceketlere göre daha uygun. Bu, zaman içinde yaygın olarak kabul edilen bir görünüme dönüştü ve "Takım elbise nasıl doğru giyilir?" sorusunun cevaplarından biri oldu. Aynı zamanda kol düğmelerinin de görünmesini sağlayan bu görünüm artık bir moda kuralı.